App Store Google Play

Група С14: хулігани, які ловлять сепаратистів

10 Жовтня 10:00
Група С14: хулігани, які ловлять сепаратистів

Нещодавно блогер Руслан Коцаба, якого судили за заклики проти мобілізації до ЗСУ в 2014 році, заявив, що у столичному метро на нього "був скоєний напад нациками С14". Він додав, що вдалося "відбитися", а поліція при цьому залишалася бездіяльною.

На опублікованому блогером відео кремезний хлопець, один з ймовірних нападників, каже: "Ти будеш нести покарання. Ти сепарська скотина, ти згниєш в тюрмі, Русланчик. Удачі від С14".

За кілька тижнів до цього ВВС Україна поспілкувалася з лідерами об'єднання С14 ("Січ") про їхні погляди та стосунки з правоохоронцями.

Активізм і АТО

К2

Євген Карась - київський активіст, який брав участь у протестах проти забудови Скверу Стуса і перебудови Гостинного двору. У 2014 році балотувався до Київради за списками "Свободи", але не пройшов.

Олександр Войтко був журналістом і викладав у Могилянці.

Обоє підтримували Євромайдан, а після початку конфлікту вступили у батальйон "Київ-2", звідки перейшли до батальйону "Гарпун" (підрозділ спеціалізувався на розвідці та антидиверсійних діях).

Обоє є учасниками АТО.

Згодом, коли "Гарпун" розформували і бійців перевели до полку "Миротворець", пішли зі служби. Як кажуть - через те, що керівництво полку "витискало" з нього добровольців.

Євген Карась та Олександр Войтко входять до об'єднання С14. Поміж іншого, його члени займаються тим, що проводять "виховні бесіди" з тими, кого вважають "сепаратистами".

На Youtube-каналі групи є кілька відео з доволі жорсткими розмовами.С14

"Ми багато спілкувалися з людьми на Донбасі. І відчули, що ситуація там склалася так, бо весь час толерували: ну добре, вийшов хтось на проросійський мітинг; добре, середи них є росіяни; добре, вони щось там захопили. А потім стало пізно", - розповідає Євген Карась.

"Тому ми вважаємо, що це треба присікати від початку. У людей, які ходять по мирних містах і вважають, що Україна - це не держава, що тут має бути "Русский мир" або співчувають бойовикам ЛДНР - не просто ідеологія. Це ті, хто вже завтра може почати стріляти і убивати", - додає він.

Водночас, вони наполягають - нікого не б'ють, а лише займаються "дрібним хуліганством".

"Якщо людина відверто висловлює антиукраїнські погляди, її, звичайно, не можна калічити чи вбивати. Проте і мовчати про це не можна… Тому ми вважаємо, що тут треба займатися дрібним хуліганством - дати ляпаса, зупиняти їх, не давати їм це говорити", - пояснює Євген Карась.

За його словами, "тут мова йде про трохи інші речі, ніж діалог".

А Олександр Войтко вважає, що таким чином С14 бере участь у "гібридному конфлікті": "Від початку конфлікту наша держава каже про гібридну війну, але сама її не веде. Вона веде звичайну війну на Сході, а на виклики на решті території вона відповідає дуже слабко".

Старі знайомі

С14

Хлопці кажуть: до збройних формувань приєдналося багато проросійських активістів, з якими у них виникали конфлікти 2014 року.

Наводять приклад людини, яка планувала влаштувати автопробіг по Україні з бюстом російського імператора Миколи ІІ.

Тоді справа дійшла до бійок.

"Ми з ними побилися і кажемо - якщо ви хочете діалогу між народами, давайте говорити, що ось - ми, Україна, і росіяни - якісь нам сусіди. Але Микола - це імперське минуле, ми цього не допустимо... Ніби порозумілися, щоб було менше бійок", - пригадує Євген Карась.

"Так от, цю людину вбило СБУ під час затримання в Харкові у 2014 році. У нього в наплічнику були магнітні міни і пістолет з глушником", - розповідає один з керівників С14.

"І це був київський хлопчина, з яким ми ніби порозумілися! Просто у нього були проросійські погляди. Не минуло й півроку війни, як він у Харкові готовий був убивати", - дивується Євген Карась.

(З повідомлення СБУ від 24 жовтня 2014 р.: "Чотирьох озброєних диверсантів СБУ затримала під час підготовки ними вибуху на території піротехнічного заводу у Харкові... При затриманні бойовики чинили опір, використали проти правоохоронців ручну гранату, відкрили вогонь з пістолета, отримав серйозне поранення співробітник СБУ. Один із диверсантів, який вів прицільний вогонь, під час спецоперації був знешкоджений".)

"Опоненти нам кажуть - чому ви не на Сході? Сидіть в окопах і воюйте там. Їм дуже не подобається, що хтось їм протистоїть тут. Можливо, на це і була ставка - що всі патріоти і дієві люди загрузли у війні, а тут відкрився простір, щоб підірвати зсередини", - припускає Олександр Войтко.

Стосунки з поліцієюС14

Хлопці нарікають, що поліція недостатньо реагує на загрозу сепаратизму у містах, які знаходяться далеко від фронту.

"Знаю випадок, коли в Києві люди включили відверто сепаратистську музику. На це тричі викликали патрульних, а ті не знали, що робити", - відзначає Євген Карась.

"Вже потім цим сепаратистам набили пики і вони навіть не питали, за що. І люди довкола сказали: молодці хлопці. От така ситуація: коли є порушення закону, але не порушення норми суспільства", - додає він.

Хто саме "набив пики" за "відверто сепарський реп", він не уточнює.

У своїх повідомленнях про подібні випадки С14 нерідко використовує розмите формулювання "невідомі патріоти".

Чи відкриті проти активістів кримінальні справи через це, також не знають.

"Тут така ситуація - поліція розуміє, що якщо почати робити кримінальну справу, то постануть питання і до неї. Якщо, наприклад, у злочинця розбитий ніс - але чому цей злочинець ходить тут?" - запитує Євген Карась.

У коментарі ВВС Україна речник МВС Артем Шевченко розповів, що поки що жодних питань до С14 у правоохоронців саме через "виховні бесіди" не виникало.

"Хочуть проводити виховні бесіди з "побутовими сепаратистами" - не питання. Але не порушуй закон, не застосовуй силу, не вчиняй злочину", - попередив Артем Шевченко.

Про жоден конкретний випадок порушень зі сторони членів С14 йому не відомо.

"Якщо вони будуть порушувати закон, їх притягуватимуть до відповідальності. Як їхніх друзів, за версією слідства", - додав речник МВС.

Справа Бузини

С14

Слідство, про яке згадав Артем Шевченко, стосується справи про вбивство публіциста Олеся Бузини.

За підозрою у вчиненні цього злочину були затримані двоє екс-бійців АТО - Денис Поліщук (54-й розвідбат) і Андрій Медведько ("Гарпун"), - наближені до об'єднання С14.

Наразі їх випустили з-під варти, захист відкидає причестність до вбивства публіциста. У справі нещодавно завершилося досудове слідство.

Саме цим Артем Шевченко і пояснює всі нарікання групи С14 про те, що їх змусили залишити службу у "Миротворці" (Олександр Войтко, наприклад, лише нещодавно написав заяву про звільнення, а до цього судився через результати переатестації).

"Ці хлопці перебувають у системному протистоянні з національною поліцією ще з тих часів, коли їхні друзі були запідозрені у вбивстві Бузини. Вони це сприйняли як наїзд на своє неформальне утворення", - каже Артем Шевченко.Шевченко

"Вони створюють з себе таких "Дон Кіхотів", яких переслідує вся поліція… Це все абсурд. Вони не настільки вагомі й впливові", - додає речник МВС.

Він також наголосив, що громадська діяльність і служба у поліції - різні речі: "Можливо, на певному етапі їхня громадська діяльність і позиція щодо постійного конфлікту з поліцією увійшли у протиріччя з можливістю служби у лавах полку "Миротворець".

"У поліції немає ніяких громадських рухів. Якщо ти хочеш займатися громадською діяльністю, розкручувати бренд свого неформального об'єднання - уперед. Але не порушуй при цьому закон і не служи в поліції", - резюмує Артем Шевченко.

Політичні амбіції

С14

Хлопці з С14 зізнаються - дійсно мають певні політичні амбіції.

"Нашою ідеологією є український націоналізм, але багато уваги приділяємо соціальній діяльності", - каже Євген Карась.

Водночас вони заперечують зв'язки з неонацистськими ідеями - кажуть, що цифра "14" у назві з'явилася тому, що "Січ" була створена 14 жовтня, а не через зв'язок з неформальною символікою праворадикальних рухів "1488".

"С14 - це "Січ". Розповідають, що у підпільних типографіях УПА не було літери "і", й замість неї писали "1", - додає Євген Карась.

"Чому ми займаємось протидією сепаратистським рухам в Києві? Бо без цього не може бути сталості у якихось соціально-культурних рухах…", - додає Євген Карась.

"Це не те, що нам весело когось ловити. Це, насправді, займає багато і часу, і це ризик - вони так само можуть ловити нас. Хоча ми не боїмося: на війні, як на війні", - каже він.

ВВС

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Блог у депутата та лайки на проекти рішення – фантастика чи реальність? У містах Львів та Київ наприклад для міського депутата – це буденність, а для Кривого Рогу – фантастика. Які і...
7 грудня відбулася прем’єра фільму українського виробництва “Кіборги”. Допрем’єрний показ пройшов 28 листопада, на нього завітали військовослужбовці, реальні кіборги та їх сімї...
Вчора мій друг Андрій Денисенко ризикнув використати щодо наших політиків таке давно поховане у пісках забуття поняття, як моральність. Точніше: аморальність. Чим викликав у мене глибокий подив.У нашо...
Юрій Фоменко

Лютий 2015 року

Лютий 2015 року. Заграви і канонади на Дебальцевській стороні.З сторони Глодосово, степом на блокпост, вийшла літня жіночка з хлопчиком років чотирьох-п'яти. Ледь одягнені,тремтячи від холода, стояли...